Konta bankowe online - zielonakasa.pl

Przejdź do treści

Menu główne:

Konta bankowe online

Wybór konta bankowego wcale nie należy do najłatwiejszych. Po pierwsze, na rynku dostępnych jest tak wiele różnorodnych opcji, że czasami ciężko nam się odnaleźć w gąszczu reklam, jakimi zasypują nas banki. Konta oszczędnościowe, dla firm oraz wiele promocji sprawiają, że ciężko jest dokonać wyboru, który uznamy za najwłaściwszy. Po drugie, każdy z nas posiada inne oczekiwania i potrzeby, które należy wziąć pod uwagę przy określaniu warunków, jakie powinno posiadać konto bankowe idealne właśnie dla nas. Jak mądrze podjąć decyzję, aby potem nie żałować i nie musieć zmieniać banku?
Koszty
Pierwszy czynnik, na jaki patrzy wielu z nas to koszty prowadzenia rachunku. Najczęściej chcemy, aby prowadzenie konta było darmowe. Wiele banków posiada taką ofertę, lecz aby była ona dostępne, należy spełnić odpowiednie warunki. Może to być na przykład konieczność wpływu w wysokości 1000 złotych miesięcznie na nasze konto. Jeżeli w danym miesiącu takiego warunku nie spełnimy, bank nałoży na nas pewne opłaty. Wiele osób nie może obyć się bez karty kredytowej, która również może być płatna, chyba że tak jak w przypadku konta, spełnimy określone warunki – na przykład dokonamy przynajmniej czterech transakcji kartą na określoną kwotę w ciągu miesiąca. Do kosztów korzystania z karty należy również zaliczyć prowizje jakie są pobierane podczas wypłacania środków z bankomatu obcej sieci bankowej. Ten czynnik warto jest mieć na uwadze, jeżeli w okolicy gdzie mieszkamy liczba bankomatów jest naprawdę niewielka, a my chcemy mieć częsty dostęp do darmowego wypłacania gotówki.

Wiele placówek organizuje obecnie promocje, których zasada opiera się na otrzymaniu premii po spełnieniu określonych warunków. Choćby oferta brzmiała bardzo zachęcająco, przed podpisaniem umowy należy dokładnie zapoznać się ze stawianymi warunkami.
Jak widać, najczęściej to ci najbardziej aktywni klienci mogą liczyć na wiele ciekawych promocji. To również oni są wynagradzani przez bank premiami. Jeżeli również często korzystamy z konta, robiąc opłaty przez Internet lub nierzadko używamy karty płatniczej, to będziemy mogli cieszyć się, jeśli nie szeregiem, to przynajmniej częścią korzyści płynących z danej promocji lub programu lojalnościowego.

Sposób korzystania z konta
Prowadzenie konta będzie wymagało od nas wielu poświęceń, jeżeli przed jego założeniem, nie zastanowimy się nad tym, w jaki sposób chcemy dokonywać jego obsługi. Jeżeli należymy do tradycjonalistów i chcemy korzystać z wizyt w banku, należy zdecydować się na placówkę, która oferuje obsługę klientów za darmo. Warto również mieć swobodny dostęp do takiej placówki, aby znajdowała się ona blisko naszego miejsca zamieszkania. Z kolei, jeżeli preferujemy tryb bankowości internetowej, warto poszukać banku, który oferuje wiele opcji korzystania z konta poprzez bankowość elektroniczną, na przykład obsługa konta za pomocą telefonu. Dobrym wyborem dla zwolenników bankowości internetowej, będzie po prostu bank internetowy, gdzie opłaty związane z obsługą klienta są bardzo niskie lub żadne. Dla osób, które chcą mieć dostęp do zarówno darmowych wizyt w banku jak i korzystania z bankowości internetowej, pozostaje wybór banku, który oferuje te dwie opcje na tak samo satysfakcjonującym poziomie.

Dodatkowe opcje
Jeżeli chcemy mieć dostęp do wielu lub do konkretnych opcji, należy sprawdzić czy skorzystanie z nich za pośrednictwem konta w danym banku będzie w ogóle dostępne. Obecnie banki oferują naprawdę wiele możliwości, w tym narzędzia pozwalające na kontrolowanie osobistego budżetu, opcje bezpłatnego doradztwa, założenia lokaty lub drugiego konta, na przykład oszczędnościowego.

Opinia o banku
Jeszcze przed decyzją o wyborze konta, warto nieco dowiedzieć się o bankach, które sobie upatrzyliśmy. Dobrym rozwiązaniem będzie zasięgnięcie opinii u znajomych lub rodziny. Należy pamiętać, że reklamy są po to, aby przyciągnąć do banku nowych klientów. Dlatego nie należy ślepo wierzyć w to, że atrakcyjne warunki będą nam oferowane przez cały czas prowadzenia konta. O zdanie na temat danej instytucji najlepiej jest zapytać osoby, która posiada tam konto już od dłuższego czasu. Kwestią, której warto się bliżej przyjrzeć jest również to jak często dany bank zmienia wysokość opłat lub prowizji związanych z prowadzeniem konta. W końcu nikt z nas nie lubi niespodzianek, a banki mają prawo, do tego aby stopa oprocentowania była zmienna.

Czemu jeszcze warto się przyjrzeć?
Jeżeli zdecydowaliśmy się na bankowość internetową, jeszcze przed założeniem konta, warto abyśmy zapoznali się z systemem transakcyjnym. Najlepiej, aby był on przejrzysty oraz prosty w obsłudze. Niekiedy banki organizują promocje, których warunkiem jest na przykład jedynie używanie karty lub comiesięczne wpływy na określoną sumę. Jeżeli jesteśmy pewni, że takie warunki zrealizujemy, to być może warto wybrać akurat tę ofertę?

Jak można to ułatwić?
Przeglądanie ofert bankowych od każdej z instytucji, jakie działają na rynku zdaje się być pozbawione sensu. Zajęłoby nam to naprawdę sporo czasu, nie mówiąc o tym, że wiele szczegółów mogłoby być dla nas niezrozumiałych. Dlatego najlepiej jest skorzystać z porównywarek kont osobistych, które w szybki i łatwy sposób pokażą nam jaka oferta najbardziej odpowiada określonym przez nas kryteriom. Korzystanie z porównywarki jest naprawdę proste – wystarczy, że określimy, które z kategorii posiadają dla nas największych priorytet. Może to być na przykład koszt prowadzenia rachunku, zakres dostępu do środków, czy też jakość obsługi klienta oraz oferowane mu opcje dodatkowe. Porównywarka sama określi, które z kont jest dla nas najbardziej odpowiednie, po czym uszereguje oferty od najlepszej do tej najmniej odpowiadającej naszym oczekiwaniom.

Co jeżeli konto nam nie odpowiada?
Dokonaliśmy wyboru konta ale czujemy że podjęliśmy złą decyzję. Chcemy dokonać zmiany banku ale wydaje nam się to strasznie zawiłe… Nic bardziej mylnego! Aby przenieść swoje konto, wystarczy wypełnić odpowiedni formularz w instytucji bankowej, do której chcemy się przenieść. Nasz nowy bank dopełni formalności za nas.
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego